Дьячок Наталя Василівна


Посада: завідувач кафедри загального мовознавства та слов'янознавства

Вчене звання: професор

Науковий ступінь: доктор філологічних наук

Наукові інтереси: теорія номінації, теорія ахронічного словотвору, особливості універбалізаційних процесів у слов’янських та інших індоєвропейських мовах

Викладає освітні компоненти: «Загальне мовознавство», «Прикладна лінгвістика та основи теорії мовленнєвої комунікації», «Вступ до мовознавства», «Старослов’янська мова», «Методологія та організація наукових досліджень», «Сучасна польська мова»

Контакти:kafedrauzs@gmail.com


У 1996 році закінчила Горлівський державний педагогічний інститут іноземних мов ім. Н. К. Крупської за спеціальністю «Англійська мова, російська мова та література» з дипломом з відзнакою. У 2004 році захистила кандидатську дисертацію за спеціальністю 10.02.02 – російська мова у спеціалізованій вченій раді Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара. У 2008 отримала атестат доцента. З 1996 року працювала викладачем кафедри мовознавства та російської мови Горлівського державного педагогічного інституту іноземних мов, з 1997 по 1999 рік – викладачем кафедри іноземних мов Національної гірничої академії України (нині – НТУ «Дніпровська політехніка»). З 1999 по серпень 2014 року працювала викладачем, старшим викладачем, доцентом кафедри мовознавства та російської мови Горлівського інституту іноземних мов ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет». З вересня 2014 до серпня 2016 року працювала доцентом кафедри іноземних мов ДВНЗ «Національний гірничий університет» (нині – НТУ «Дніпровська політехніка»). У 2016 році успішно захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук за спеціальністю 10.02.02 – російська мова у спеціалізованій вченій раді Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України (м. Київ). Має диплом магістра зі спеціальності "Філологія. Слов'янські мови та літератури (переклад включно), перша - польска". З вересня 2016 року працювала доцентом, потім професором кафедри загального та слов’янського мовознавства Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара. Від 2019 року обіймає посаду заступника декана факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства з наукової та міжнародної діяльності. Є гарантом ОНП «Філологія» третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти (PhD). У 2021 році отримала Подяку Міністерства освіти і науки України, нагороджена нагрудним знаком «Науковець року» ДНУ та медаллю "За вірну службу ДНУ". У 2023 році отримала вчене звання професора.

Пройшла низку закордонних стажувань. З 1 червня по 30 листопада 2022 року була учасницею проєкту «Leibniz’s Dream: Child Languages as a Mirror of the Mind» («Мрія Лейбниця: дитячі мови як дзеркало розуму»). Leibniz-Centre General Linguistics (ZAS), Berlin (Центр загальної лінгвістики імені Лейбниця) у Берліні, Німеччина. Роботу над проєктом продовжено в Україні. У березні 2024 р. пройшла стажування для адміністративного складу закладів вищої освіти в межах проєкту "ERAZMUS+" у Вроцлавському університеті (Республіка Польща). У 2025 році взяла участь у міжнародному проєкті «Бєщади–2025», організованому фундацією «BIESZCZADY-ART» (с. Мичківці, Республіка Польща). Є авторкою понад 120 друкованих праць, серед яких 100 наукових статей, 3 збірки методичних вказівок, 4 навчальні посібники, 4 монографії, словник у двох томах. Член редколегії фахового журналу «Український смисл». Під керівництвом Н.В.Дьячок захищено 4 кандидатські дисертації. Пріоритетними для себе вважає такі напрями лінгвістичних досліджень: теорія синхронічної та діахронічної номінації, теорія ахронічного словотвору, особливості актуальних процесів у слов’янських та індоєвропейських мовах.


Куварова Олена Костянтинівна


Посада: професор

Вчене звання: доцент

Науковий ступінь: доктор філологічних наук

Наукові інтереси: лінгвістика тексту, стилістика епістолярного тексту, дискурсологія, лінгвістична прагматика

Викладає освітні компоненти: «Вступ до мовознавства», «Загальне мовознавство», «Сучасна польська мова», «Друга слов'янська мова (польська)», «Практичний курс польської мови», «Сучасна слов'янська мова (польська)»

Контакти:kafedrauzs@gmail.com


З відзнакою закінчила філологічний факультет Дніпропетровського державного університету за спеціальністю «Російська мова і література». Під час навчання в ДДУ стала переможцем республіканського туру олімпіади «Студент і науково-технічний прогрес» з російської мови та літератури (Чернівці, 1989), посіла друге місце у Всесоюзній олімпіаді (Краснодар, 1989). Після закінчення університету навчалася в аспірантурі ДДУ під керівництвом професора Л.П.Столярової. Після захисту кандидатської дисертації «Експлікація комунікативного фону письмового тексту (на матеріалі російського дипломатичного листування початку ХІХ ст.)» отримала науковий ступінь кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.02 – російська мова (1996), а згодом і вчене звання доцента кафедри загального та російського мовознавства (2000).

Працює в ДНУ з 1990 року: викладачем, доцентом (1997), професором (2019). У 2018 році успішно захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук «Структурна типологія і стилістика звертання в епістолярних текстах (на матеріалі російськомовних листів ХVIII–ХХ ст.)» у Київському національному університеті імені Т.Г.Шевченка. До сфери наукових інтересів О.К.Куварової належать лінгвістика тексту, стилістика епістолярного тексту, дискурсологія, лінгвістична прагматика. Результати наукових досліджень знайшли відображення у 170 публікаціях і були представлені на багатьох міжнародних і всеукраїнських лінгвістичних конференціях. Автор монографії «Типология русского эпистолярного вокатива» (2014), співавтор трьох навчальних посібників з латинської мови: «Латинский язык для студентов-юристов» (1998, 2-ге вид, перероб. і доп. - 2000, 3-тє вид. - 2003), «Основы латинского языка» (1998), «Навчальний посібник з латинської мови» (2011). З 1999 по 2021 р. працювала членом спеціалізованої вченої ради К 08.051.05 (з 2019 р. - Д 08.051.05) для захисту дисертацій зі спеціальностей «українська мова» та «російська мова» в ДНУ. Гарант освітньо-професійної програми «Російська мова та література», член колективу розробників ОП «Польська мова та література» та ОНП «Філологія» третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти (PhD). Працювала у складі журі ІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України, секція «Польська мова». Член журі (експерт-консультант) ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з польської мови. Постійно підвищує кваліфікацію, у 2021 р. пройшла науково-педагогічне стажування «Теорія та практика науково-педагогічних підходів в освіті» у Вищій школі менеджменту інформаційних систем (ISMA, Riga, Latvia), закінчила курси для вчителів польської мови «Інноваційні технології на уроках польської мови» у Волинському інституті післядипломної педагогічної освіти (м. Луцьк). У березні 2024 р. пройшла стажування для адміністративного складу закладів вищої освіти в межах проєкту "ERAZMUS+" у Вроцлавському університеті (Республіка Польща). Має диплом магістра зі спеціальності "Філологія. Слов'янські мови та літератури (переклад включно), перша - польска".


Родний Олег Володимирович


Посада: професор

Вчене звання: професор

Науковий ступінь: доктор філософських наук, кандидат філологічних наук

Наукові інтереси: філософія літератури, категорія комічного в світовій літературі, історія польської літератури

Викладає освітні компоненти: «Історія польської літератури», «Лінгвокраїнознавство», «Історія слов’янських літератур», «Усна народна творчість слов’ян»

Контакти:kafedrauzs@gmail.com


У 1984 році закінчив Дніпропетровський державний університет за спеціальністю «Російська мова та література». У 1992 році захистив кандидатську дисертацію за спеціальністю 10.01.01 – російська література. У 2000 році отримав вчене звання доцента. 28 грудня 2013 року захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора філософських наук за спеціальністю 09.00.05 – історія філософії у спеціалізованій вченій раді Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара. У 2015 році присвоєно вчене звання професора.

З 1985 року працював викладачем, з 1992 року – доцентом кафедри російської літератури Дніпропетровського державного університету, потім доцентом кафедри порівняльного літературознавства ДДУ. З 2001 року – доцент, а з 2014 року – професор кафедри зарубіжної літератури ДНУ.

З 2023 року – професор кафедри загального мовознавства та слов’янознавства ДНУ. З 1996 по 2002 рік працював заступником декана, з 2002 по 2005 рік – деканом філологічного факультету Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара. Має подяку Кабінету Міністрів України та медаль «Відмінник освіти».

Є автором більш ніж 130 друкованих праць, серед яких 6 збірок методичних вказівок, 2 навчальні посібники, 1 монографія. Під керівництвом О.В.Родного захищено 3 кандидатські дисертації.


Греченко-Журавська Вікторія Михайлівна


Посада: доцент

Вчене звання: доцент

Науковий ступінь: кандидат філологічних наук

Наукові інтереси: історія російської мови, сучасна російська мова, методика викладання російської мови

Викладає освітні компоненти: «Сучасна російська мова», «Вступ до мовознавства», «Історична граматика російської мови», «Вступ до слов’янської філології»

Контакти:kafedrauzs@gmail.com


У 1975 році закінчила з відзнакою російське відділення філологічного факультету Харківського державного університету. Три роки працювала в загальноосвітній середній школі. З 1978 року працювала на посадах викладача, старшого викладача, а з 1980 по 1990 роки – завідувача кафедри російської мови та методики викладання російської мови філії Душанбінського педінституту імені Т.Г.Шевченка у місті Курган-Тюбе (Таджикистан). Очолювала інтернаціональний колектив викладачів російської мови, у складі якого були представники майже 10 національностей колишнього Радянського Союзу.

З 1990 року працює в Дніпропетровському університеті, з 1997 року – доцент кафедри загального та російського мовознавства. У 1996 році захистила кандидатську дисертацію "Хлєбниковський список Іпатіївського літопису "Повісті временних літ" у порівнянні з давньоруським протографом (південнослов'янські та староукраїнські нашарування)". Коло наукових інтересів – історія російської мови, сучасна російська мова, методика викладання російської мови, зокрема як іноземної.

Автор близько 100 наукових і науково-методичних праць.

На початку 2000-х років була координатором міжнародної програми підготовки магістрів з напряму «Філологія» (спеціальність «Мова і література (російська)») від ДНУ в межах Мережевого університету країн СНД, під час реалізації якої студенти отримали подвійні дипломи магістрів з філології.

Є головою Бюро з якості вищої освіти факультету, членом науково-методичної ради ДНУ. З 2008 по 2024 рік виконувала обов'язки заступника декана факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства з навчальної роботи.


Датченко Юлія Валентинівна


Посада: доцент

Вчене звання: доцент

Науковий ступінь: кандидат філологічних наук

Наукові інтереси: слов’янські мови (польська, сербська, старослов’янська), прикладна лінгвістика, теорія та практика перекладу, основи теорії мовленнєвої комунікації, етнолінгвістика, мистецтвознавство

Викладає освітні компоненти: «Сучасна слов’янська мова (польська)», «Теорія і практика перекладу», «Практичний курс польської мови», «Сучасна польська мова»

Контакти:kafedrauzs@gmail.com


У 1993 р. закінчила філологічний факультет Дніпропетровського державного університету за спеціальністю «Українська мова і література». Працювала викладачем української мови і літератури в Дніпропетровському монтажному технікумі, потім навчалася в аспірантурі ДДУ під керівництвом професора А.М. Поповського. Після захисту кандидатської дисертації «Мова творів Миколи Чернявського» отримала науковий ступінь кандидата філологічних наук (2008) зі спеціальності «Українська мова», а згодом і вчене звання доцента кафедри загального та російського мовознавства (2011).

Працює в ДНУ з 1994 року: викладачем кафедри української мови, доцентом (2010) кафедри загального та слов’янського мовознавства. До сфери наукових інтересів Ю.В.Датченко належать слов’янські мови (польська, сербська, старослов’янська), прикладна лінгвістика, теорія та практика перекладу, основи теорії мовленнєвої комунікації, етнолінгвістика, мистецтвознавство. Результати наукових досліджень були репрезентовані в понад 50 публікаціях. Ю.В.Датченко брала участь у багатьох міжнародних і всеукраїнських конференціях з лінгвістики та мистецтвознавства. Гарант освітньо-професійної програми «Польська мова та література». Автор навчальних посібників з польської, сербської мов, співавтор посібника зі старослов’янської мови для студентів-філологів, автор посібника з писанкарства «Писанки Катеринославщини», каталогу виставки «У променях символів: витинанка і писанка», Арт-словника (у співавторстві з Н.І.Воробйовою), укладач посібника «Джерела народної творчості. Писанки Нижньої Наддніпрянщини».

Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, брала участь у численних всеукраїнських і міжнародних художніх виставках з писанкарства та витинанки, зокрема в Литві (2015), Болгарії (2016), Угорщині (2016), Польщі (2022, 2023), отримала головну відзнаку народного майстра на Ягеллонському ярмарку (Люблін, Польща, 2022 р.). Проводить майстер-класи з традиційної писанки (восковий розпис, природні барвники) й витинанки на фестивалях і святах. Є членом журі в обласних дитячих конкурсах «Із Україною в серці», «Знай і люби свій край» у номінаціях писанкарство й витинанка.

У 2022 році взяла участь у проєкті «Польська мова для українців» (Krajowy Instytut Języka Polskiego, Wrocław, Polska), а також у проєкті «Рівні на ринку праці» - курс польської мови для українців (Opolska Wojewodska Komęda OHP w Opolu, Polska). У 2025 році презентувала ДНУ на Нижньосилезькому форумі відбудови України у Вроцлаві (Польща). Працює у складі журі ІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України, секція «Польська мова». Член журі ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з польської мови.


Шпітько Ірина Миколаївна


Посада: доцент

Вчене звання: доцент

Науковий ступінь: кандидат філологічних наук

Наукові інтереси: слов’янське порівняльне мовознавство, слов’янська лексикологія, слов’янська дериватологія, методика викладання слов’янських мов

Викладає освітні компоненти: «Вступ до мовознавства», «Друга слов’янська мова з практикою перекладу(словацька)», «Історія мовознавства», «Старослов’янська мова», «Загальне мовознавство»

Контакти:kafedrauzs@gmail.com


Закінчила філологічний факультет Дніпропетровського державного університету за спеціальністю «Українська мова і література» у 1993 році. Після захисту кандидатської дисертації «Словотвір ад᾽єктонімів у сучасній словацькій літературній мові» в Інституті української мови НАН України отримала науковий ступінь кандидата філологічних наук зі спеціальності 10.02.03 - слов᾽янські мови, а згодом і вчене звання доцента кафедри загального та російського мовознавства.

Працює в ДНУ з 1995 року: викладачем, старшим викладачем (2001), доцентом (2003). До сфери наукових інтересів І. М. Шпітько належать слов᾽янська лексикологія, слов᾽янська ономасіологія, слов᾽янська дериватологія, слов᾽янське порівняльне мовознавство, методика викладання слов᾽янських мов. Результати наукових досліджень представлені на багатьох міжнародних і всеукраїнських лінгвістичних конференціях і в понад 60 публікаціях у вітчизняних і закордонних виданнях.

З 2019 по 2024 рік І. М. Шпітько очолювала науково-методичну раду факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства ДНУ.

Неодноразово була учасником престижних у слов’янському світі науково-методичних семінарів, організованих SAS – Центром словацької мови як іноземної в університеті Коменського в Братиславі (Словацька Республіка). У жовтні 2023 р. взяла участь у роботі Міжнародної наукової конференції "Словацько-українські взаємини в галузі мови, літератури та культури у Словаччині та в центральноєвропейському просторі", яка відбулася в Інституті україністики Філософського факультету Пряшівського університету.

У 2019 році виступила офіційним опонентом на захисті кандидатської дисертації в Пряшівському університеті (Словацька Республіка).

У 2022 році працювала членом Спеціальної експертної комісії щодо виконання стандартів і критеріїв освітньої програми та оцінювання освітньої програми галузі «Українська мова та культура в комбінації» першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів навчання на філософському факультеті в Пряшівському університеті в Пряшеві (Словацька Республіка).


Толкачова Анастасія Вячеславівна


Посада: викладач

Наукові інтереси: слов’янські мови та літератури (українська, польська, чеська)

Викладає освітні компоненти: «Сучасна слов’янська мова (польська)», «Друга іноземна мова фаху (польська)», «Сучасна польська мова»

Контакти: kafedrauzs@gmail.com


У 2020 році з відзнакою закінчила магістратуру Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара за спеціальністю 035 Філологія, спеціалізацією «Слов’янські мови та літератури (переклад включно), перша – російська». Навчається в аспірантурі ДНУ під керівництвом професора В.А.Гусєва. У 2024 році здобула післядипломну освіту у Вроцлавському університеті (Республіка Польща) за спеціалізацією «Чеська мова в адміністрації, туризмі та бізнесі».

Працює в ДНУ: лаборантом кафедри зарубіжної літератури (2019), викладачем кафедри загального мовознавства та слов’янознавства (2024).

У 2019, 2021, 2022 роках працювала у складі журі ІI (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України, секція «Літературна творчість». У 2022 році взяла участь у проєкті «Рівні на ринку праці» – курс польської мови для українців (Opolska Wojewódska Komęda OHP w Opolu, Polska).


ПІБ Посада Вчене звання Науковий ступінь Google Scholar Scopus Author ID Web of Science Researcher ID Researchgate ID ORCID ID
Дьячок Наталя Василівна Завідувач кафедри Професор Доктор філол. наук Дьячок Дьячок Дьячок Дьячок Дьячок
Куварова Олена Костянтинівна Професор Доцент Доктор філол. наук Куварова Куварова Куварова Куварова Куварова
Родний Олег Володимирович Професор Професор Доктор філос. наук Родний Родний Родний Родний
Греченко-Журавська Вікторія Михайлівна Доцент Доцент Кандидат філол. наук Греченко Греченко Греченко Греченко
Датченко Юлія Валентинівна Доцент Доцент Кандидат філол. наук Датченко Датченко Датченко Датченко
Шпітько Ірина Миколаївна Доцент Доцент Кандидат філол. наук Шпітько Шпітько Шпітько Шпітько
Толкачова Анастасія Вячеславівна Викладач Толкачова Толкачова